Tarihçe

BANDIRMASPOR’UN KURULUŞU

1965 ilk aylarında o zamanki TFF Balıkesir’e profesyonel bir takım kurarak liglere katılabileceğini bildirmişti. Balıkesir’in Federasyona Takım oluşturup Kulüp kuramayacaklarını bildirmesi üzerine, o gün iki amatör takımı olan İDMANYURDU GENÇLİK ve MARMARA GENÇLİK kulüplerinin kongrelerini toplanarak birleşme kararı almasıyla, BANDIRMASPOR Profesyonel takımı kurulma yolunda ilk adım atıldı.

Bu iki kulübün yöneticileri, Bandırmaspor’un yönetimini oluştururken renkleri BORDO-BEYAZ olarak belirlenen kulübümüzün Kurucu Başkanlığı’na HASAN SUR getirildi. Bandırmaspor’u kurmak amacıyla 5 Haziran 1965’te saat:20.00’de Şehir Kulübü’nde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Futbol Federasyonu’nun,2.Türkiye Ligi’ne yalnız il takımlarının katılabileceği açıklaması da göz önüne alınarak kulüp tüzüğünün, BALIKESİR- BANDIRMASPOR ismiyle hazırlanması kararlaştırıldı.

İLK SEZON AÇILIŞI Bandırmaspor tarihinin ilk sezon açılışını 26 Temmuz 1965 Pazartesi günü gerçekleştirdi. Saat 15.20’de,Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda ilk konuşmayı Kulüp Başkanı Hasan SUR gerçekleştirdi.Toplantı sırasında Bandırmaspor Genel Sekreteri İzzettin PESEN telefon ederek,Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün tescil işlemini gerçekleştirdiğini bildirdi.Böylece Bandırmaspor,ilk ilçe takımı olarak,2.Türkiye Ligi’ne girdi.Meclis salonundaki toplantının ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konularak,saygı duruşunda bulunuldu.

İLK 2 SEZON BALIKESİR’DE OYNANDI

 

İLK RESMİ MÜSABAKA: SARIYER

Maçlarını oynayacağı ideal bir stadı olmadığı için lig mücadelelerini Balıkesir Atatürk Stadında oynamak zorunda kalan Bandırmaspor, 1965 -1966 ve 1966 -1967 sezonlarında 2. Milli Ligde Balıkesir – Bandırmaspor adı ile Balıkesir’de mücadele etti.

Balıkesir’deki ilk resmi Mili Lig maçını 5 Eylül 1965 tarihinde Balıkesir Atatürk Stadında Sarıyer ile yapan Bandırmaspor bu karşılaşmayı 1-0 kazanmasını bilmiştir. Bandırmaspor, Sarıyer karşılaşmasına takımın Genel Kaptanlığını hem de Teknik Direktörlüğünü yapan Çetin ZEYBEK yönetiminde SeracettinKIRKLAR’ın kaptanlığında sahaya çıkmıştır.

BANDIRMASPOR İLK 11’I

Özkay, Şevket, Seracettin, Çetin, K.Ahmet, B.Ahmet, Erkan, Cavit, K.Özkan, K.Cengiz, B.Cengiz İlk sezonu olan 1965-66 sezonunda 2.ligde mücadeleye başlayan Bandırmaspor, 2.Türkiye Ligi Kırmızı Grupta, 20 maçta 7 galibiyet, 5 beraberlik ve 8 yenilgi alarak topladığı 19 puanla 6.sırada tamamlamıştır.

İLK HAZIRLIK MAÇI (SARIYER)

Sarıyer maçı öncesi lig hazırlıkları çerçevesinde ilk hazırlık maçını Bursaspor ile yapan Bandırmaspor bu karşılaşmayı da 4-0 kazanmasını bilmişti. 2 sezon Balıkesir’de lig maçlarını oynamak zorunda kalan Bandırmaspor, 11 Haziran 1967 tarihinde gerçekleştirdiği Kongre ile birlikte Hasan SUR başkanlığında aldığı karar sonrası 1967 – 1968 sezonundan itibaren lig karşılaşmalarını Bandırma’da oynamaya karar vermiş ve Balıkesir – Bandırmaspor olan adını BANDIRMASPOR olarak değiştirmiştir.

BANDIRMA’DA İLK RESMİ MAÇ (MANİSASPOR – 4 EYLÜL 1967)

Bandırmaspor, Bandırma 17 Eylül Stadında ki ilk resmi milli lig maçını 4 Eylül 1967 tarihinde Manisaspor’a karşı yapmıştır. O gün Manisaspor’u yenme başarısı gösteren Bandırmaspor’un Teknik Direktörlük görevini Erdoğan TOKAL yapıyordu.

Kurulduğu 1965 Yılından itibaren 2. Ligde başarı ile mücadele eden Bandırmaspor 1973-74 sezonun sonunda 2. ligden 3.lige düştü. Bandırmaspor 1 yıl aradan sonra 1974-75’de yeniden 2.lige yükselme başarısı gösterdi. 1986-87 sezonu sonunda yeniden 3. lige düşen Bandırmaspor, 2 yıllık bir özlemin ardında 1988-89 sezonu sonundayeniden 2. lige çıktı. Uzun yıllar o günkü adı ile 2. Lig bugünkü adı ile Bank Asya’da oynayan Bandırmaspor 1992-93 sezonunda 3.lige düştü.10 yıllık 3. Lig macerasının ardından tarihinde ilk kez 2004-05 sezonu sonunda Amatör Kümeye kadar düşen Bandırmaspor, Balıkesir Süper Amatör Küme’de 3 yıl mücadele etti.

2007 – 2008 sezonun başında Mehmet Kılkışlı Başkanlığında yükselişe geçmeye başlayan Bandırmaspor, 2007-2008 sezonunun sonunda Balıkesir Süper Amatör Liginden çıkarak tekrar 3. lige yükseldi. Önce Yalova’da oynanan yarı final grubunda Sakarya Şeker, İstanbul Gürpınar ve İstanbul Hadımköyspor’u yenen eleyen Bandırmaspor, Bolu’da oynanan terfi maçlarında önce İstanbul Ümraniyespor’u ardından da finalde Kocaeli Suadiye Bld.spor’u,eleyerek 3. lige çıkmaya hak kazandı. Bandırmaspor’u Amatör Küme’den çıkış maçında Bandırmaspor sahaya Teknik Direktör İlyas TÜFEKÇİ nezaretinde sahaya çıkarken takım kaptanlığını da Barış yapıyordu. Bandırmaspor’u Profesyonel lige çıkartan gol 1-0 biten mücadele de Latif’den geldi.

2007 – 2008 sezonun sonunda 3 yıllık bir ardan sonra yeniden Profesyonel liglere geri dönen Bandırmaspor, 2009 – 2010 sezonun sonunda 3. Ligler Şampiyonu olarak 16. Yıl aradan sonra yeniden 2. Lige yükselme başarısını gösterdi. Teknik Direktörlüğünü İsmail Ertekin’in Kaptanlığını Mustafa ŞEN’inyaptığı Bandırmaspor, önce 3.Lig 1. Kademe Grubunu 2. Sırada bitirerek Balıkesirspor ile birlikte 3. Lig Yükselme Grubuna katılmaya hak kazandı. 3. Lig Yükselme Grubunu 18 maç sonrasında 1. sırada bitirip Şampiyon olarak 2. Lige çıkma başarısı gösteren Bandırmaspor, şampiyonluğunu ilan ettiği karşılaşmada 1 puanın kendisini 2. Lige taşımaya yeteceği mücadele de sahasında 1-0 Siirtspor’u yenerek Siirtspor’un yerine kendisi ile birlikte Balıkesirspor’un da 2. Lige çıkmasını sağladı.

TÜRKİYE KUPASINDA BANDIRMASPOR

Türkiye Kupası’nda 1966-67 Sezonu’nda yarı finale kadar yükselen Bandırmaspor çeyrek finalde PTT’yi 1-0 ve 0-0’lık sonuçlar sonucu elemeyi başarmış yarı finalde Altay’a 2-1 ve 0-0’lık sonuçlarla elenirken o sezon Türkiye Kupası’nı Göztepe ile karşılaşan Altay para atışı sonucunda kazanmıştı.

Türkiye Kupası’nda 1967-68 Sezonu’nda yine Bandırmaspor bir büyük başarıya imza atarak çeyrek finale kalmış ve çeyrek finalde rakibi Galatasaray’a 0-0 ve 2-0’lık skorlarla elenmişti. Uzun yılların ardından yeni statüyle oynanan Türkiye Kupasın da 2010 -2011 sezonun da mücadele etme hakkı elde eden Bandırmaspor, ilk turda Bank Asya 1. Lig takımı Tavşanlı Linyitspor’u 5-1 ardından da yine Bank Asya 1. Lig takımı Giresunspor’udeplasmanda 1-0 yenerek Grup Finallerine kalma hakkı elde eden Bandırmaspor, İskenderun’da karşılaştığı 3. Lig ekibi Kırıkhanspor’a normal ve uzatma dakikaları da golsüz biten mücadele de seri penaltı atışları sonrası 4-3 yenilerek Türkiye Kupası Gruplarına kalma hakkını elde edemedi.